“Laat talenten tot bloei komen”

Jongeren die opgroeien in armoede hebben niet dezelfde kansen als rijkere leeftijdgenoten. “Wees een gids met oog voor talenten en maak het verschil”, was de boodschap aan studenten en professionals op het symposium ‘Een breekbaar bestaan: van zeker naar onzeker’ tijdens de Week tegen Armoede.

Volle zaal in Nijmegen met mensen in stoelen met voorraan een podium waarop Melvin Kolf, een jongen met een petje en baseball pet, zijn verhaal doet over Presikhaaf University

1,2 miljoen mensen

De HAN organiseerde het symposium samen met partners tijdens de 6e editie van de Week tegen Armoede om kennis, praktijkervaringen en oplossingen rond armoede en kansengelijkheid te delen. “Het is confronterend en pijnlijk, maar nodig”, zei Yvonne de Haan, lid van het College van Bestuur van de HAN. “Want 1,2 miljoen mensen komen maar net iedere maand rond. Structurele geldzorgen maakt mensen kwetsbaar.”

Verkleinen gezondheidsverschillen

Laagopgeleiden die minder verdienen hebben een lagere levensverwachting dan hoogopgeleiden. Yvonne: “Naast onderwijs en onderzoek focust de HAN ook met het symposium op het verkleinen van sociaal-economische gezondheidsverschillen; alles gericht op een langer en gezonder leven. En armoede kan iedereen overkomen.”

Kansenongelijkheid

Maar niet alle jongeren hebben dezelfde start, vertelde onderzoeker Natascha Notten van bureau Gelijkschap. ‘Doe maar goed je best, dan kom je er wel’, is volgens haar “totale flauwekul”. Natascha: “Je kunt niet altijd worden wat je wilt. Kansenongelijkheid is een hardnekkig mechanisme. Je afkomst - gezin, buurt en deel van het land - bepaalt voor een belangrijk deel je kansen.”

Volle zaal in Nijmegen met mensen in stoelen met voorraan een podium waar Yvonne de Haan, vrouw met blonde krullen, haar verhaal doet.

Gids

Toch lukt het sommige jongeren wel om kansen te pakken. Cruciaal daarin zijn een gids en gezien worden, zegt Natascha. “Jongeren hebben vaak onvermoede talenten als alternatief kapitaal. Iemand moet dat talent zien en in je geloven; een gids voor je zijn. Een gids ziet en hoort je en geeft geloof in eigen kunnen.”

Presikhaaf University

Ervaringsdeskundige Melvin Kolf uit Presikhaaf is zo’n gids. Het voetbaltalent zag een profcarrière stranden en bleef met lege handen achter. Totdat een oud-trainer een ander talent in Melvin zag en begon hij als vrijwilliger in het jongerenwerk. Nu organiseert hij vanuit Presikhaaf University huiswerkbegeleiding en sport- en beweegactiviteiten voor 150 kinderen in Arnhem en ondersteunt hij jongeren die door schulden of andere problemen vast dreigen te lopen.

Sociale contacten delen

Melvin: “Jongeren die opgroeien in armoede missen vaak een netwerk en juiste basisvaardigheden. Een gids deelt sociale contacten en hulpbronnen onvoorwaardelijk met anderen. Wij ondersteunen kinderen vanaf de basisschool en kijken naar de totale mens tot we een uitnodiging krijgen voor de bruiloft. Oudere jongeren zijn weer rolmodel en gids voor onze jongere kinderen.”

Vanuit het hart

Shahira Kartoredjo, gedupeerde van de toeslagenaffaire, vertelt in het panel tijdens het symposium hoe belangrijk ondersteuning voor haar is. “Het helpt mij te groeien. Ik ben schuldenvrij en doe nu vrijwilligerswerk.” Melvin: “Geef jongeren een podium. Hier zit wel een jongedame met heel veel power.”

Podium met daarop een tafel met een rood-roze kleed. Er zitten meerdere deelnemers aan een panel achter de tafel. Een vrouw met blonde krullen en groene blouse, Natascha, een vrouw met halflang rood haar, Lisbeth,  een jonge vrouw met blauwgroen shirt met lange mouwen en zwarte krullen en een jongen met een pet, Melvin.

Talenten tot bloei komen

“Wees een gids en laat talenten tot bloei komen”, geeft Natascha de zaal mee. Lisbeth Verharen, lector Versterken van Sociale Kwaliteit aan de HAN, vat het samen in de term ‘bindkracht’. Lisbeth: “Dat staat voor krachtgericht werken op basis van talenten en verbindingen leggen.” Volgens Melvin zijn jongeren vooral gebaat bij nabijheid, oprechtheid en vertrouwen. Melvin: “Doe het vanuit je hart.”

Meer weten?
 

Week tegen armoede

Initiatiefnemers van de Week tegen Armoede 2025 / Focusweek Armoede zijn, de Werkplaats Sociaal Domein Arnhem en Nijmegen, de Academie Mens & Maatschappij (HAN) & Movisie. Voor vragen over deze bijeenkomst of het programma van de week, dat kan via: communicatie.amm@han.nl.

Wil je jouw verhaal met ons delen? Ook dat kan door ons te mailen! 

Beeld van de Week tegen Armoede met vork, stekker en huis als illustratie.