Interne organisatie ISBS meer afgestemd op ambities
17 oktober 2011
In het najaar van 2009 zijn we binnen ISBS de discussie gestart over de interne organisatie. De kernvraag was of de toenmalige structuur het realiseren van de ISBS ambities bevorderde of belemmerde Tjeerd de Jong, sinds 1 mei 2013 oud-instituutsdirecteur van het Instituut Sport en Bewegen, legt uit waarom zij de interne organisatie veranderden en hoe deze er nu uitziet.
Kwesties
Meer in het bijzonder hadden we vragen over een aantal kwesties:
- De steeds strakkere organisatie van het onderwijs verminderde de flexibiliteit om in te spelen op wensen van het beroepenveld. De eenduidige interne organisatie verhield zich niet goed tot de complexiteit van de externe omgeving.
- Studenten voelden zich onvoldoende verbonden met opleiding en docenten, ze voelden zich geen deelgenoot van een gemeenschap. Het gebrek aan verantwoordelijkheid en verbondenheid leidde tot kwaliteitsverlies van leren, veermindering van rendement en een afname van ervaren onderwijsintensiteit (ondanks toename van de geplande contacttijd).
- Onder meer gestimuleerd door de Commissie Rinnooy Kan en het convenant Leerkracht van Nederland in het HBO ontstond het besef dat de professionele ruimte van docenten aan het krimpen was. De vraag hoe we de autonomie en regelcapaciteit van professionals konden vergroten was opportuun.
- De diversiteit van afstudeeronderzoeken was ongewenst groot. Bovendien werd er weliswaar veel tijd aan onderzoek besteed, maar van een nauwe verwevenheid met onderwijs was onvoldoende sprake. Studenten ervoeren onderzoek daarom soms als een noodzakelijk kwaad.
- Binnen ISBS was er door de diversiteit van de afstudeeronderzoeken geen sprake van systematische ontwikkeling van kennis. Een en ander leidde tot verlies aan betekenis en gezag bij het regionale beroepenveld en de bestaande samenwerkingspartners. De bijdrage van resultaten van onderzoek aan het onderwijs bleven te gering.
Hoewel in 2010 de uitkomstmaten waarop opleidingen en instituten worden beoordeeld in orde waren, ontstond binnen ISBS de notie dat we moesten veranderen om op het gewenste spoor te blijven
Uitgangspunten verandering interne organisatie
Bovenstaande leidde tot een verandering van de interne organisatie met de volgende uitgangspunten:
- Kwaliteit van onderwijs centraal. Curricula zijn in de beginfase robuust en in de differentiatie- en specialisatiefase flexibel;
- Studenten krijgen de mogelijkheid zich te profileren op thema´s waarop het instituut specifieke kennis bezit;
- De kennisontwikkeling binnen het instituut is afgestemd op wensen van de (regionale) omgeving (beroepenveld en partners);
- d. Onderzoek en kennisontwikkeling zijn gericht op een beperkt aantal thema´s en programma´s;
- Professionals staan centraal;
- Minimale arbeidsdeling, minimale interfaces, maximale regelcapaciteit in kleine resultaatverantwoordelijke teams;
- Integratie van voorbereidend, ondersteunend en uitvoerend werk, met als gevolg dat ieder lid van het team verantwoordelijk is voor het resultaat van werk
Twee operationele eenheden
In 2010 is een bij de uitgangspunten passende organisatie ontworpen. Daarbij is ISBS grofweg verdeeld in twee operationele eenheden. Een eenheid die verantwoordelijk is voor de eerste fase van de bacheloropleidingen (2,5 jaar) en een eenheid die verantwoordelijk is voor de uitvoering van minors, onderzoek en de afstudeerfase.
De eenheden zijn verdeeld in teams. De teams bestaan uit maximaal 250 studenten en maximaal 10 fte aan medewerkers.
Dat leidt tot het volgende overzicht:
De kennisthema´s zijn gekozen op basis van wensen van de bacheloropleidingen, op basis van overleg met beroepenveldcommissies en partners en afgestemd op de bestaande kwaliteiten van ISBS.
Teamindeling
Ten behoeve van een evenwichtige teamindeling heeft iedereen een assessment gedaan. Op basis van de individuele kwaliteiten (resultaten van assessement en R&O), individuele voorkeuren en evenwichtigheid van teams is de teamindeling gemaakt. Vanaf 1 september 2011 is de interne organisatie operationeel.
Een belangrijke verandering voor docenten en studenten is dat gedurende langere tijd samen wordt gewerkt aan het realiseren van een teamambitie en individuele ambitie.
Betreffende het structuurvraagstuk is gedurende het verandertraject samengewerkt met professor Herman Kuipers (emeritus hoogleraar sociotechniek aan de TU/e) en Piet Lemmen (Lemmen & partners). Met Leeuwendaal (specialist in Personeel, Management & Organisatie en Juridisch advies) is samengewerkt m.b.t. assessments en de teamindeling.

Aantal reacties: 0