Professionals HAN meer betrekken bij eigen ontwikkeling

16 januari 2012
Ton de Laat

In de HANovatie-Nieuwsbrief van december schreef Willem Eikelenboom dat de HAN een grotere rol wil spelen in het proces van Leven Lang Leren voor haar medewerkers, onder andere met functie-eisen, kritische loopbaanstappen en de HAN Corporate Academy. Ton de Laat, docent bij de FEM, reageert daarop en spreekt de hoop uit dat de professionals binnen de HAN bij meer betrokken worden dan bij het uitwerken van het aanbod.

Het is een goede zaak dat HAN-HRM een koers uitzet met betrekking tot de professionele ontwikkeling van de medewerkers. Het stuk van Willem Eikelenboom daarover in de HANovatie Nieuwsbrief van december schept wel hoge verwachtingen wat betreft de acties die HRM gaat ondernemen om de medewerkers mee te nemen in de vaart der opleidingsvolken. Het zijn ambitieuze plannen gelijkoplopend met de ambitie van het CVB om uit te groeien naar een UAS.

Ruimte voor de professional

Als ik het deel lees over de kritische loopbaan stappen, de HAN corporate Academy en scherpe eisen, dan bekruipt me vooral het gevoel van sturing van bovenaf. Dit lijkt me bij onze professionals niet wenselijk. Natuurlijk heeft de medewerker een eigen verantwoordelijkheid, maar geef hem/haar dan ook de ruimte om die uit te werken. Volgens mij ontstaat een kansrijk leer/ontwikkelproces vooral op basis van de intrinsieke motivatie van medewerker om zich te verbeteren. Daarbij lijkt mij belangrijk dat de leidinggevende in het functioneringsgesprek vooral boven water krijgt wat de medewerker echt stimuleert. "Waar gaan de oogjes van twinkelen ".

Betrekken van de professionals

De HAN kan eisen stellen aan de professionaliteit van zijn medewerkers, maar mijns inziens kan dat alleen als die eisen ook echt gedragen worden door de mensen op de werkvloer. Als je dan ook concreter wil uitwerken wat de functie eisen zouden zijn dan is het raadzaam om de professionals daarbij te betrekken.

Ik zou er belang aan hechten om na te gaan wat de medewerker op de werkvloer zou stimuleren om zijn/haar eigen professionaliteit ter hand te nemen. Ik ben dus ook vooral benieuwd wat HRM gaat doen om de medewerkers te betrekken bij het concreet maken van de functie-eisen, het bevorderen van de zelfreflectie en de mogelijkheden die dan worden geboden om te kiezen in welke richting men zich verder zou willen ontwikkelen.

De dubbele professionaliteit

De vraag is of dubbele professionaliteit wel aan beide zijden 100% moet worden afgedekt. Heeft de professional de vrijheid om hierin keuzes te maken en daarbij zijn of haar hart te volgen? Waarom zouden professionals zich niet kunnen specialiseren binnen hun functie? Eventueel zelfs als motief voor een opstapje naar een hogere functie schaal.

Zelf kiezen

Het is fijn dat de HAN een ruim budget heeft voor deskundigheidsbevordering. Ook is het goed dat de HAN bepaalde vormen van aanbod creëert om verbetering mogelijk te maken. Laat de medewerker echter zelf kiezen wat in het kader van de door hem of haar gewenste ontwikkeling het best past. Eén van de speerpunten zou kunnen zijn hoe onze medewerkers de feedback op hun eigen functioneren zouden willen aanpakken. Mijn indruk is dat de bestaande vormen van evaluatie en monitoring slechts in geringe mate de informatie geven die men nodig heeft om echt stappen in de eigen ontwikkeling te kunnen maken. Ik ben benieuwd hoe HRM de professionals op de werkvloer gaat betrekken in het uitwerken van de actiepunten. Ik hoop dat dit verder gaat dan alleen betrekken bij het uitwerken van het aanbod.


Aantal reacties: 0