Jacob van de Heuvel, Martha Jalink, Roy van Verseveld en Jeffrey Vink studeren sinds september 2010 bij de HAN. Zij volgen resp. de opleidingen Werktuigbouwkunde, Industrieel Product Ontwerpen, Technische Bedrijfskunde en Embedded Systems Engineering.
De GasTerra Transitie Jaarprijs 2011 van € 50.000,- is gewonnen door 4 studenten van HAN-Engineering. Tijdens het congres van GasTerra in Burgers Zoo wisten de 1e jaarsstudenten de vakjury ervan te overtuigen dat hun idee het meeste bijdraagt aan de transitie naar een volledig duurzame energievoorziening.
GFT-vreter
De 4 bedachten de GFT-vreter: een systeem voor betaalbare biogasproductie door en voor huishoudens. Boven de grond staat een bak waar het GFT-afval in wordt verzameld. Onder de grond zit een goedkope en praktisch onderhoudsvrije installatie die het afval zonder stank vergist. Tijdens dit vergistingsproces ontstaat biogas (methaan). Dit wordt samen met aardgas gebruikt om bijvoorbeeld een woning mee te verwarmen. Het proces is CO2-neutraal en het restafval kan probleemloos als mest worden gebruikt.
'Stinkend rijk'
Volgens het team is de GFT-vreter voor iedereen dé manier om 'stinkend rijk' te worden. Daarin hebben ze mogelijk een stap in de goede richting gedaan. Van de prijs van 50.000 euro mogen de studenten zelf 20% houden. De overige 80% moet worden besteed aan verbetering en uitvoering van het idee. Volgend jaar, tijdens het volgende congres van GasTerra, presenteert het team de vorderingen die zij hebben gemaakt.
Jury
Werktuigbouwkundestudent Jacob van de Heuvel trad namens zijn team op als woordvoerder. Hij kreeg van de jury tal van kritische vragen te beantwoorden, waar hij zich schijnbaar moeiteloos doorheen werkte.
De jury bestond uit Guusje ter Horst (voorzitter HBO-raad), Prof. dr. ir. Han Brezet (Onderzoeksdirecteur Industrieel Ontwerpen TU Delft) en drs. Hugo Brouwer (Manager topgebied Energie van het Ministerie van Economische Zaken Landbouw en Innovatie). Hans Alders (bestuursvoorzitter Energie-Nederland) moest door omstandigheden verstek laten gaan.
Projectweek Engineering
Het idee van de GFT-vreter is afgelopen januari ontstaan tijdens de jaarlijkse Projectweek Engineering. Ieder jaar werken alle 1e jaarsstudenten Engineering een week lang, in gemixte projectgroepen, samen aan een opdracht. Deze wordt vaak door een bedrijf ingebracht. Omdat een vraag vanuit verschillende engineeringdisciplines wordt benaderd, ontstaat grote synergie. Dit leidt vaak tot onverwacht goede en ook bijzonder originele resultaten.
De andere genomineerde van de HAN, afstudeerder Werktuigbouwkunde Wouter van de Laar, viel met zijn Rhotec Flex WKK buiten de prijzen. Voor de Gasterra Transitie Jaarprijs 2011 werden 38 ideeën ingezonden. Er werden 10 ideeën van 8 verschillende hogescholen genomineerd.
Bron: han.nl


